Mostantól még több turistaút élvez védettséget
Az állami erdőgazdaságok után mostantól a hazai nemzetipark-igazgatóságok működési területén sem lehet szabványosan jelzett turistautakat megszüntetni vagy módosítani a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) felügyelete nélkül. Erről szól a szövetség Agrárminisztériummal kötött új stratégiai megállapodása és a hozzá tartozó cselekvési terv.
Színes ábrák a fákon – Kisokos a turistajelzésekről
Aki járt már erdőben Magyarországon, egészen biztosan találkozott a különböző színű és formájú jelzésekkel, amelyek többnyire a fákra festve jelölik az utat. Közel száz éve használjuk ezt a jelzésrendszert, amit ha megismerünk és megértünk, sokkal könnyebben fogunk tájékozódni túráink során.
Tanácsok és praktikák terepezőknek
Neked mi van a hátizsákodban? Hogyan készülsz egy túrára? Tudod, mivel előzd meg a terepen a kényelmetlenséget és a bajt? Összeszedtünk néhány tanácsot, amelyek kezdőknek és haladóknak egyaránt fontosak lehetnek.
Hasznos tanácsok családi kiránduláshoz
Gyerekekkel túrázni egyszerre öröm és kihívás. Itt a tavaszi túraszezon, ezért összeszedtünk pár hasznos tanácsot, amelyekkel elkerülhető a kudarc, cserébe tartós lesz az öröm.
Miért szűnik meg a turistaút a Kékes Erdőrezervátum magterületén?
A napokban a természetjárók körében nagy visszhangot váltott ki, hogy visszafestik az egyik mátrai turistaútnak az erdőrezervátum magterületén átvezető szakaszát. A döntés okának, hátterének jártunk utána.
Problémát észleltem egy turistaúton – mit tegyek?
Mit csináljak, ha akadályba ütközök vagy veszélyt látok egy turistaúton? És mi történik a bejelentés után? Ezekre a kérdésekre ad választ a Problémabejelentő kisokos.
Kell-e a kutyára az erdőben póráz?
Jogszabály írja elő, hogy hol kötelező pórázt adni az ebre, de a gazdik vagy nincsenek ennek tudatában, vagy egyszerűen fütyülnek rá.
A Naplás Egyesület tanfolyama
A Naplás Egyesület országos útjelzővezető-képző tanfolyamot hirdet a 2024-es évre.
A mohák csodálatos világa
A mohákkal sokfelé találkozhatunk, erdőkben, sziklákon, háztetőkön, de akár a legzordabb betondzsungelekben is láthatjuk őket. Ott vannak szinte mindenhol, mégis keveset tudunk róluk. Pedig nemcsak szépek és nagy túlélők, de a mohaerdők mélyén egy külön kis univerzum is rejtőzik.
Így mérik fel a hazai turistautakat
A Magyar Természetjáró Szövetség felmérőinek élete nem csak játék és mese: van, hogy a szúnyogokkal, máskor a sűrű szedressel vagy akácossal kell megküzdeniük, de kárpótolja őket, hogy munkájuknak hála olyan helyeket ismerhetnek meg, ahová másképp sosem juthattak volna el. Sajtos Péterrel, a felmérés jelenlegi vezetőjével és Keszler Orsolya térinformatikussal beszélgetett a Turista Magazin terepi kihívásokról és arról, hogyan lesznek a girbegurba nyomvonalakból használható adatok.
Fejezetek a magyar természetjárás történelméből
Jeles évfordulót ünnepel idén novemberben a Magyar Természetjáró Szövetség, ugyanis pontosan 110 évvel ezelőtt hozták létre a Magyar Turista Szövetséget azzal a céllal, hogy a hazai turistaszervezeteket összefogva képviselje a természetjárók érdekeit. Az alábbiakban kerek 150 évet utazunk vissza az időben, hogy bemutassuk a szervezett természetjárás legfontosabb pillanatait.
Itt a vadászati szezon, megjelentek a korlátozó táblák az erdőkben
Az elmúlt hetekben nagy port kavart, hogy az Országos Kéktúra egy Eger melletti szakaszát másfél hónapra teljesen le akarta zárni egy helyi vadásztársaság. A tábla végül lekerült, részben a Magyar Természetjáró Szövetség közbenjárásának köszönhetően, a helyzet azonban nem ilyen egyszerű.
Tudtad, hogyan lehet megbecsülni egy élő fa korát?
A születési időnk számjegyeit összeadjuk, elosztjuk tizenhárommal, végül az eredményt megszorozzuk 3,14-gyel. Ez persze butaság. Mutatunk egy sokkal jobb módszert.
Miért tilthatják meg, hogy betedd a lábad az erdőbe?
Bár alapvetően azt gondolnánk, az erdő mindenki számára non-stop nyitva áll, ez nem teljesen igaz.
Egy jó fotó kedvéért se gázoljunk a virágtengerbe
A virágzó repce-, bíborhere-, mézontófű- (facélia) és napraforgótáblák varázslatos látványt nyújtanak, egy szuper fotó kedvéért pedig van, aki még a virágmező közepéig is begyalogol. A haszonnövények letaposása azonban a tulajdonosoknak jelentős anyagi kárt okozhat.
Akár ötmilliós bírság is kiszabható az agancsozásért
Nagyjából április elejéig tart a szarvasok agancshullajtása. Egy kirándulás alkalmával csábító lehet egy „vadászat nélküli trófea” begyűjtése, de ezt több okból se tegyük.
100 éve született az Országos Kéktúra megálmodója
1923. február 9-én született dr. Vizkelety László aranyjelvényes túravezető, aki egész életében a természetjárásért és a tájékozódási futásért tevékenykedett.
Érdemes tisztában lenni az erdő veszélyeivel!
A Turista Magazin szerkesztősége a múlt héten körbejárta az elmúlt hetek fontos "erdei témáját", a fakidőlések okait, hátterét. Habár a cikk alapvetően a Mátrában és a Bükkben történt eseményekkel foglalkozik, az általános érvényű igazságokkal érdemes képben lenni, ha a Gerecsében vagy hazánk bármely erdejében járunk.