Hogyan születnek a turistajelzések? Egy napunk jelzésfestőként

A Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) fennállása óta foglalkozik a turistaút-hálózat kialakításával és fenntartásával, mint amilyen a jelzésfestés is. Nemrég adódott egy kisebb változás a turistaút-hálózatban, így kihasználtuk a lehetőséget, és mint az MTSZ más területen dolgozó munkatársai, beálltunk jelzéseket festeni, eltüntetni és áthelyezni tapasztalt kollégáink vezetésével.

Mostantól még több turistaút élvez védettséget

Az állami erdőgazdaságok után mostantól a hazai nemzetipark-igazgatóságok működési területén sem lehet szabványosan jelzett turistautakat megszüntetni vagy módosítani a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) felügyelete nélkül. Erről szól a szövetség Agrárminisztériummal kötött új stratégiai megállapodása és a hozzá tartozó cselekvési terv.

A Turistaút Szakbizottság, és ami mögötte van

Az országot több mint 17 000 km jelzett turistaút és 5000-6000 km tematikus és egyéb jelzett út hálózza be. Miért fontos a hazai turistautak hálózatának szabályozása, és milyen módszerekkel segíti a természetjárás legfontosabb infrastruktúrájának egységesítését a Magyar Természetjáró Szövetség? Argalász Péter bronzjelvényes túravezetőt és útjelzővezetőt, az MTSZ szakági munkatársát kérdezte a Turista Magazin a Turistaút Szakbizottság munkájáról.

Kik festik fel a turistajelzéseket?

Túrázás közben az erdőt járva biztosan találkoztatok már többféle turistajelzéssel, melyek az idő múlásával felújításra szorulnak. Hazánkban a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) koordinálja a jelzésfestés-pályázatok keretein belül a turistajelzések karbantartását. Makrai Kornél ezüstjelvényes túravezetővel és útjelzővezetővel, az MTSZ szakági munkatársával, a jelzésfestés-pályázatok koordinátorával beszélgetett a Turista Magazin jelzésfestésről és az utóbbi évek pályázati eredményeiről.

Így mérik fel a hazai turistautakat

A Magyar Természetjáró Szövetség felmérőinek élete nem csak játék és mese: van, hogy a szúnyogokkal, máskor a sűrű szedressel vagy akácossal kell megküzdeniük, de kárpótolja őket, hogy munkájuknak hála olyan helyeket ismerhetnek meg, ahová másképp sosem juthattak volna el. Sajtos Péterrel, a felmérés jelenlegi vezetőjével és Keszler Orsolya térinformatikussal beszélgetett a Turista Magazin terepi kihívásokról és arról, hogyan lesznek a girbegurba nyomvonalakból használható adatok.