Nemzeti parkos és turistaút-lezárások országszerte

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock
2025. április 9.

Nemzeti parkos és turistaút-lezárások országszerte

Egyre több nemzetipark-igazgatóság vezet be a legelő állatállományok környezetében látogatási tilalmat a ragadós száj- és körömfájás miatt. Ezek egy része turistautakat és tanösvényeket is érint. Összeszedtük a turisztikai lezárásokat.

Sorra rendelik el a nemzetipark-igazgatóságok a korlátozásokat és lezárásokat a ragadós száj- és körömfájás miatt. Április 7-től a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ideiglenesen lezárja a Homokpuszta, a Cikta, az Üde rétek és a Borókás tanösvényeket, valamint az Ős-Dráva tanösvény egy szakaszát – áll az intézmény közleményében.

Már március végén átmenetileg látogatási tilalmat vezetett be a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Strázsa-hegyi tanösvényen a hegy gyepeit karbantartó állatállomány védelmében. De a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság alábbi területein is belépési és átjárási tilalom van érvényben:

  • a tihanyi Belső-tó melletti gyepterületek, a szürke marhák ürgés legelője, a Belső-tó teljes partvonala;
  • a csopaki Kerekedi-öbölben fekvő szürkemarha-legelő;
  • a pécselyi medencében fekvő legelőnk magyar tarka szarvasmarhákkal;
  • Kékkút és Kővágóörs között a Szegszénai-rét;
  • Kisapátiban a falu alatti legelő;
  • Salföldi Major mellett lévő legelők;
  • Kornyi-tó környéke;
  • Zalavári Állattartó Telephez tartozó legelők (Nedám, Ökör-sziget, Basa);
  • Kápolnapuszta melletti legelők;
  • Letenye, Mura ártéri legelők (Szűk sűrű, Goronyák).

A Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság a weboldalán jelentette be, hogy lezárta a Hansági-főcsatorna D-i oldalán húzódó földutat, valamint az itt található a Sziki őszirózsa tanösvényt, és a csatorna déli oldalán lévő népszerű horgászhelyet is.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság április elején szintén tilalmat rendelt el, amelyet a közösségi oldalán jelentetett meg, jelesül, hogy a Szentgotthárd-Farkasfa és Kondorfa között található piros sáv jelzésű turistautat határozatlan időre lezárja a párosujjú patás állatokat veszélyeztető ragadós száj- és körömfájás betegség terjedésének megakadályozása érdekében.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság március 8-ától vezetett be határozatlan ideig látogatási tilalmat a működési területén lévő vadasparkban. Ezen kívül Győr-Moson-Sopron vármegyében minden, fogékony állatfajt tartó turisztikai hely (állatkert, vadaspark) további rendelkezésig nem látogatható.

A gyógyíthatatlan betegség nagyon könnyen fertőz és gyorsan terjed, és bár az embereket rendkívül ritkán támadja meg, a vírus az ő testükön, ruhájzatukon is eljuthat az állatokhoz, így az országos szarvasmarha-, sertés-, juh- és kecskeállomány is veszélyeztetett.

Ahol megjelenik, ott a teljes állományt le kell ölni. Ezért a védekező intézkedések részeként a legelők és állattartó telepek körül védőzónákat alakíthatnak ki, ami számtalan jelzett turistautat érinthet. A lezárások az Országos Kéktúra Balaton-felvidéki, Tapolcához közeli szakaszát szintén érinti. Illetve a tilalom akadályozza a Heves vármegyei Recsk határában fekvő Búzás-völgyi-tó partján kialakított zöld sáv jelzés egy rövid részének bejárhatóságát.

Mivel ezek a lezárások azonnaliak és bizonytalan ideig tartanak, a turistautak elterelésére nincs mindig lehetőség. Ugyanakkor a Magyar Természetjáró Szövetség dolgozik azon, hogy ahol van rá mód, javasoljon alternatív útvonalat, hivatalos honlapjain, az mtsz.org és a kektura.hu Figyelmeztetések aloldalán, valamint a Természetjáró.hu és a Természetjáró app gyűjtőoldalán pedig térképes nézetben is megjeleníti a tudomására jutó korlátozásokat.

A betegségről, illetve az aktuális járványügyi helyzetről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal portálján lehet tájékozódni.

A legnagyobb teljesítménytúrát is halasztani kell

A ragadós száj-, és körömfájás miatt kénytelen elhalasztani hazánk legnépszerűbb teljesítménytúráját, a Gerecse 50-et a Magyar Természetjáró Szövetség. Mivel a Gerecse turistaútjain egyszerre nyolcezer ember túrázna az ország minden tájáról, sőt külföldről is, jelentősen megnőhetne a páros ujjú patásokra nézve halálos vírus be- és kihurcolásának veszélye. A teljesítménytúra elhalasztásáról április 8-án döntött az állategészségügyi operatív törzs.