Hogyan mutatják az utat a nem szokványos turistajelzések?

Szerző:
Magyar Természetjáró Szövetség
2024. december 13.

Hogyan mutatják az utat a nem szokványos turistajelzések?

A leggyakrabban látott alapjelzéseken kívül vannak olyan jelzésformák is a turistautakon, amelyekkel ritkábban találkozunk, de a tájékozódásunkhoz fontos információkat adnak. Persze csak akkor, ha tudjuk, mit jelentenek. Turistajelzés-kisokos, második rész.

Korábbi cikkünkben már körbejártuk a szabványos turistajelzések fő jellemzőit és hogy melyik mit jelent. A turistajelzések 12x10 cm-es fehér téglalap formájú alapra festve nem jelentenek mást, minthogy kövessük jelenlegi sétautunk nyomvonalát.

Szabványos turistajelzések

A szabványos turistajelzések által jelzett turistautak kialakításának és karbantartásának feladataival a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) – valamint elődei – foglalkozik a kezdetektől. Ezt a jelzés- és útvonalrendszert nagyrészt elődeink építették ki mintegy száz évvel ezelőtt, és 1930 óta egységes elvek mentén szerveződő jelzésrendszerrel jelöljük.

De mi történik, ha célunk felé haladva az éles irányváltások vagy ösvények sokasága miatt elbizonytalanodunk? Bízzunk a jelzésfestők munkájában, nézzük meg a turistajelzéseket, és értelmezzük őket!

Nyíl jelzés

Nyíl jelzést elsősorban a turistaút irányának markáns változásainál, turistaút-csomópontoknál láthatunk. A nyílhegy a - lehetőségekhez képest leginkább - haladási irányba mutat.

Vízszintes nyíl, jelentése: „Itt fordulj a nyíl irányába, és keresd a következő jelzést".
A nem sáv jelzések esetében eltér a nyílforma, de a jelentés azonos.
Ha a nyíl formájú jelzésalap nem fér el a tereptárgyon, akkor egy különálló nyílhegy mutatja a követendő irányt.

Előrejelző nyílformák

Ezek a szimbólumok kizárólag speciális esetekben alkalmazhatók (egyszerűbb jelzéssel nem jelezhető helyen), és mindig csak az alapjelzéssel együtt.

Egyenes útirány megerősítése. „A következő útszakasz nem jelezhető kellő sűrűséggel. Tartsd a jelölt irányt!”
Elágazás előtt. "A következő elágazásban tarts egyenesen!"
Kanyarodást előrejelző nyílforma. „Haladj tovább, majd (az elágazásban) fordulj a nyílhegy irányába!”
Út(elő)jelzés iránytörés előtt. „Keresd az utat a jelölt irányban!”
Kanyarodást előrejelző nyílforma speciális használata, jelentése: „Fordulj a nyílforma szárával jelölt irányba, majd (a következő elágazásban) fordulj a nyílhegy irányába!” Ez a jelzés egyszerre két irányváltást jelöl, először a jelzés közvetlen környezetében a nyíl szárának irányába kell fordulnunk és továbbhaladnunk, majd a következő 20 méteren belül a nyílhegy irányának megfelelően tudjuk folytatni utunkat.

Speciális nyíl jelzés

Ezek a szimbólumok kizárólag speciális esetekben alkalmazhatók, és mindig csak az alapjelzéssel együtt.

A kétirányú nyíl útvonallal párhuzamosan festett jelzés egyértelműsítésére szolgál. Megerősíti, hogy az út a jelzéssel párhuzamosan halad, és annak egyenes vonalvezetését hangsúlyozza.

A kétirányú nyíl változatai, amikor a tereptárgy görbülete miatt (keskeny fa vagy oszlop) a nyilak nem jó irányba mutatnának.

A kétirányú nyíl változatai, amikor a tereptárgy görbülete miatt (keskeny fa vagy oszlop) a nyilak nem jó irányba mutatnának.

A kétirányú nyíl további változata.

Útirányt előrejelző nyílhegy

Előrejelző nyílforma alkalmazása akkor szükséges, ha egy adott útszakasz vagy elágazás nem vagy nem kellően erőteljesen jelölhető az alap vagy a fent bemutatott útjelzésekkel.

A következő jelzés távolságát mutatja egy ritkábban jelezhető útszakasz előtt. Számokat leginkább akkor látunk alattuk, ha a következő jelzésig hátralévő távolság meghaladja a 250 métert.
Tovább egyenesen, és 100 méter múlva, az elágazásban fordulj a nyílhegy irányába.

Kiegészítő jelzések

A turistaút végét jelző pont: akkor láthatjuk, ha az adott pontról nem vezet tovább turistaút, elértük a turistaút menetirány szerinti végét, célpontját és egyben a turistaút-hálózat végpontját is. Leggyakrabban kilátópontok elérésekor láthatjuk ezt a kiegészítő jelzést.
Törlő kereszt: a megváltozott jelzésű, nyomvonalú, ill. megszűnt turistautak menetirány szerinti első két-három jelzésének érvénytelenítésére szolgáló jel. Elsősorban azért használják, hogy a régebbi kiadású papír térképpel tájékozódók számára is beazonosítható legyen a változás, és meghatározhassák helyzetüket.
A jel felhívja a figyelmet a (veszélyes) keresztező forgalomra a gyalogos és más közlekedési módú (közút, vasút, kerékpárút, lovasút stb.) utak találkozásánál.
Turistautak hálózata

Az MTSZ és a tagszervezetei - sokszor önkéntes - munkájának segítségével tartja fenn a hálózatot, vezeti a hivatalos turistaút-nyilvántartást és koordinálja a jelzésfestést, valamint ügyel az ezekből a turistajelzésekből összeálló hálózati logikára is.