Mérföldkő az Országos Kéktúra életében: megvan a tízezredik teljesítő
Mérföldkő az Országos Kéktúra életében: megvan a tízezredik teljesítő
Hetvenkét év után talált gazdára a Magyar Természetjáró Szövetség által működtetett legendás túramozgalom, az Országos Kéktúra tízezredik jelvénye.
Az ország legismertebb túraútvonala 1952 óta teljesíthető hivatalosan, bár eleinte nem volt mindenki számára nyitott a mozgalom. Míg az első évtizedekben legfeljebb száz túrázó teljesítette évente az Országos Kéktúrát, a 2010-es évektől - majd főleg a világjárvány időszakában - jelentősen megnőtt a népszerűsége. Ennek köszönhetően 2024 őszén eljutottunk a jubileumi, tízezredik teljesítőig.
A növekedést jól mutatja az a tény, hogy míg az első 5000 teljesítéshez 60 év kellett, a második 5000 már 12 év alatt jött össze.
Tassy Márk, az MTSZ igazgatója adta át a Kozma Zoltánnak a teljesítésért járó oklevelet és kitűzőt
A kerek sorszámmal ellátott jelvény tulajdonosa Kozma Zoltán lett, aki 2022 és 2024 között gyalogolta végig az Országos Kéktúra útvonalát. Az ünnepi átadóra a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) irodájában került sor, az oklevelet és kitűzőt Tassy Márk, az MTSZ igazgatója adta át. Zoltán az édesanyjával, Kozma Jánosné Piroskával teljesítette a túramozgalmat, aki a 9999. sorszámú jelvény tulajdonosa lett, így ketten együtt vették át az elismeréseket.
Kozma Jánosné és fia, Kozma Zoltán a 9999. és a 10 000. OKT-teljesítők
A kéktúrázás népszerűségét jelzi, hogy az elmúlt években rendre több mint 10 000 új Országos Kéktúra igazolófüzet talál gazdára, bár a teljesítők száma ennél természetesen jóval alacsonyabb, hiszen nem mindenki járja végig az útvonalat.
Horváth József (1918-1991) volt, aki a Lokomotív Turista Egyesület tagjaként 1952-ben 3 hónap alatt elsőként járta végig az Országos Kéktúra útvonalát, és lett az 1. számú kéktúra-igazolvány tulajdonosa. Egész életét a vasútnak, a családnak és a természetjárásnak szentelte. A Börzsöny szerelmeseként 70 éves koráig, a Lokomotív Turista Egyesület tagjaként rendszeresen karban tartotta a turistajelzéseket. A később róla elnevezett zöld jelzésű útvonalat halála előtt maga vágta a Nagy-Sas-hegy sűrűjébe.
Az Országos Kéktúra Rockenbauer Pál 1979-es televíziós sorozatával, a Másfélmillió lépés Magyarországon című műsorral vált országosan ismertté. Az igazolófüzetek eladásából látszik, hogy a 2010-es évek óta éli reneszánszát a kéktúrázás, évente több ezren vágnak neki - az Országos Kéktúra mellett - a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrának és az Alföldi Kéktúrának is.
Hazánk leghosszabb egybefüggő jelzett turistaútja a Zempléni-hegységben fekvő Hollóháza és a Kőszegi-hegységben található Írott-kő között húzódik, főként Magyarország északi tájain. A klasszikus felosztásban 27 - egyenként is többnapos - szakaszra bontott kéktúrát bárki teljesítheti bármennyi idő alatt: a lényeg a rendszeres túrázás öröme és az ország természeti és kulturális látnivalóinak megismerése. Ha kedvet kaptál, itt tudhatsz meg mindent a kéktúráról!
Az ünnepeltek sem jöttek üres kézzel: ezt a gyönyörű, kéktúrás tortát Kozma Jánosné, Piroska sütötte
Kozma Zoltánnal és Kozma Jánosnéval készült interjúnkat is hamarosan olvashatjátok!